Něco ze ZOO
1. Nosorožci jsou kriticky ohroženi
V 19. století žilo přibližně milión nosorožců, v roce 1970 jich bylo asi 70.000, dnes jich je v přírodě méně než 18.000. Podle IUCN jsou čtyři z pěti druhů nosorožců kriticky ohrožené, jen jižní poddruh nosorožce bílého je klasifikovaný jako zranitelný, co však stále ještě znamená, že mu v přírodě hrozí vyhynutí.
2. Nosorožci obývají tuto planetu více než 50 miliónů let
Nosorožci jsou důležitou součástí mnoha ekosystémů již milióny let. Musíme zabránit tomu, aby je postihl osud zvířat, která již byla vyhubena.
3. Lidé způsobili drastický úbytek početnosti nosorožců v přírodě
Pytláci zabíjejí nosorožce kvůli penězům, které utrží za prodej jejich rohů. Rohy nosorožců se používají v tradiční čínské medicíně a na výrobu rukojetí ornamentálních dýk v Jemenu. Zásahy do krajiny, ilegální těžba dřeva, znečištění a destrukce přirozených biotopů v součinnosti s politickými konflikty ohrožují nosorožce a záchranné programy.
4. Nosorožci jsou klíčovým druhem
Ochrana populace nosorožců má pozitivní vliv i na další druhy obývající stejné biotopy. Když jsou nosorožci chránění, chrání se i mnohé další druhy, a to nejen savci, ale i ptáci, plazi, ryby, hmyz a rostliny.
5. Nosorožci jsou charismatičtí mega-býložravci!
Zaměřením ochrany přímo na nějaké výrazné zvíře jakým je nosorožec je možné získat více financí na záchranné programy chránící i jiné druhy zvířat a rostlin, které se vyskytují v přírodě spolu s nosorožci.
6. Nosorožci přitahují návštěvníky a turisty
Nosorožec je po slonovi druhým největším suchozemským savcem a patří mezi jedny z nejpopulárnějších zvířat v ZOO. V přírodě zase poutají pozornost turistů, kteří jsou finančním přínosem pro národní parky a místní komunity.
7. Programy ochrany in situ potřebují naši pomoc
Ochrana nosorožčí populace je záležitost nesmírně finančně nákladná včetně nezbytného aktivního zapojení lidského faktoru. Země, v kterých se volně v přírodě vyskytují nosorožci, potřebují naši finanční a odbornou pomoc.
8. Efektivní jsou jen finančně kryté záchranné programy pro nosorožce
Nosorožec bílý (jižní forma) by dnes už asi neexistoval, kdyby nedošlo k záchraně posledních 200 jedinců, realizaci reintrodukčního programu, díky čemuž populace stoupla na dnešních cca 11.100 nosorožců ve volné přírodě.
Nosorožec bílý (severní forma) je už prakticky vyhubený. Ještě však není pozdě zachránit aspoň těch pár žijících jedinců a pokusit se vytvořit z nich životaschopnou populaci.
9. Mnoho lidí neví, že nosorožci jsou kriticky ohroženi
A nejen to, ale kolik návštěvníků ví, že nosorožci žijí i v Asii? Nebo že dva druhy mají jen jeden roh? Dokonce si někteří myslí, že nosorožce jsou masožravci!
Když lidé nevědí nic o těchto zajímavých zvířatech, jak můžeme očekávat, že budou mít zájem něco udělat pro jejich záchranu?
10. Poslání zoologických zahrad v záchraně nosorožců
Zoologické zahrady Evropy mají možnost oslovit obrovské množství svých návštěvníků. Cílem kampaně je různými vzdělávacími aktivitami informovat veřejnost o ohrožení a ochraně nosorožců v přírodě a sbírat finance na konkrétní projekty přímé záchrany těchto